Top
gothess Home Page
follow
facebook twiter
Γιορτάζουν σήμερα: Αμβρόσιος
19-11-2019

3ο Φεστιβάλ Select Respect: Πόλη και Ετερότητα

22-24 Νοεμβρίου στην Αποθήκη Δ στο Λιμάνι

3ο Φεστιβάλ Select Respect: Πόλη και Ετερότητα
fontsize
Εχει λήξει στις: Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2019
FREE

Το Φεστιβάλ Select Respect έχει θέμα φέτος "Πόλη και Ετερότητα". Το Φεστιβάλ ταινιών που εντάσσεται σε αυτό θα πραγματοποιηθεί 22-24 Νοεμβρίου στην Αποθήκη Δ, στο Λιμάνι Θεσσαλονίκης.

Τρεις ημέρες γεμάτες ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους, συζητήσεις με τους σκηνοθέτες και πλήθος παράλληλων εκδηλώσεων!

Τις προβολές ταινιών θα πλαισιώσουν συζητήσεις και εργαστήρια στη θεματική αυτή στις 21 Νοεμβρίου στην Αίθουσα Μανώλης Αναγνωστάκης στο Δημαρχείο αλλά και μια σειρά κλειστών εργαστηρίων στις 22 Νοεμβρίου στο Μουσείο Φωτογραφίας.


Πρόγραμμα Φεστιβάλ

Αίθουσα 1 

Παρασκευή 22 Νοεμβρίου
20:00 Θέατρο Φόρουμ
«Πάρε θέση μ αυτούς η μαζί μας»
Εργαστήρι χωρίς Σύνορα
Επιμέλεια Σοφία Κυπριανίδου
Διάρκεια 90 λεπτά

Σάββατο 23 Νοεμβρίου
17:00 – 21:00 Transnational Event
Live performance by Divarco (17:30-18:30)
1000 Words Against Hate Speech” Exhibition by AddArt and "The Others", Photo Exhibition by Nopi Ranti (Saturday, 18:30-19:00)
Performance Live Music and Video Show ( 20:00-21:30)
an audio cinematic experimental project of Diego Mar

21:30 Πείραμα ΕΡΤ μια ταινία του Ιωάννη Ρεμούνδου
Συζήτηση με την Ιωάννα Ντέρη - Υπεύθυνη για το Δίκτυο Αγωγής Υγείας Β'βάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα "Για ένα συμμετοχικό και δημοκρατικό σχολείο. Η Σχολική Διαμεσολάβηση-Ένα εργαλείο Ειρηνικής Επίλυσης Συγκρούσεων".

Κυριακή 24 Νοεμβρίου 
17:00 - 19:00 “The power of self-narration in documentary film workshops: the case Flying Roots” του Michele Aiello και της ομάδας ZaLab


Αίθουσα 2 

Παρασκευή 22 Νοεμβρίου
16:00 - 19:00 Διαγωνιστικό
Pansy | Fabricio Nardocci | Διάρκεια 11:25
The heritage| Felipe Arnuncio | Διάρκεια 17:59
Whirling up: that simple | Can Adiloglou | Διάρκεια 16:46
Let's continue to the course | Suat Oktay Senocak| Διάρκεια 17:25
Between the lines| Frederic Farrucci| Διάρκεια 19:08
Willingness to help in war| Barbora Johansson | Διάρκεια 25:00
Knitted Beliefs | Salman Alam Khan | 15:00
Alarga | Soner Sert | Διάρκεια 9:08
The Lost ones |Maria Castillejo Carmen, Maelle Grand Bossi, Elisabeth Silveiro | Διάρκεια 13:00
8 poems of emigration | Kurtulus Ozgen| Διάρκεια 11:00
The city of honey| Moein Ruholamini | Διάρκεια 7:30
Goldfish | Yorgos Angelopoulos | 14:21

19:30 Τελετή έναρξης και Παρουσίαση του δικτύου και των δράσεων του 

20:30 Κάτω από της πόλης το Πετσί του Μορτεζά Τζαφαρί
Q and A με θέμα την ταινία και την αναπηρία, συντονίζει η Αγγελική-Γαβριέλλα Σαμψωνίδου

Σάββατο 23 Νοεμβρίου 
16:00 - 19:00 Διαγωνιστικό
Rainbow roses | Petra Terzi | Διάρκεια 14:47
See beyond |George Dorobantu| Διάρκεια 1:05
Just different| Zoe Beekes| Διάρκεια 10:30
#Black Pride London| Damien Swaby | Διάρκεια 13:04
Cengiz | Omer Disbudak| Διάρκεια 10:00
The violet | Baqer Al-Rubaie| Διάρκεια 18:30
Am I worthless?| Danial Afzal, Mehr Sher| Διάρκεια 22:28
Switch| Marion Renard| Διάρκεια 17:43
Driving lesson| Jarno Lindemark| Διάρκεια 15:00
Black money | Rahula Jayasekara| Διάρκεια 11:08
I am Zal |Hooman Naderi| Διάρκεια 13:32
In plain sight| Magnus Berggren| Διάρκεια 7:30
Skin | Guy Nattiv| Διάρκεια 20:00

19:10 - 20:00 Screening of Short Animation Films by TAF

20:30 “U” του Μενέλα Σιαφάκα μια ταινία για τον Ζάκ Κωστόπουλο
“Escape” Vinicius Sassine, Mariana Paschoal, Julien Mérienne, Maria Chatzi
Q and A συζήτηση για τον Ζάκ Κωστόπουλο, το τράνς κίνημα σήμερα, συντονίζουν οι Αναστάσιος Ζαρίφης από τον ΣΥΔ και Γιώργος Τσιτιρίδης από τον Φάρο του Κόσμου

Κυριακή 24 Νοεμβρίου 
16:00 - 19:00 Διαγωνιστικό
Urbanude| Manos Mpatzolis| Διάρκεια 12:20
Prisoner of Society| Rati Tsiteladze| Διάρκεια 15:00
Zulu Rema has learned to fly| Gaia Vianello| Διάρκεια 14:49
Solomos | Vicky Arvelaki | Διάρκεια 15:00
(in)visible worlds | Zuzana Hudacekova| Διάρκεια 20:53
Lust | Maria Zitaki, Giannis Tsiachristas | Διάρκεια 20:00
Bare life | Romina Achatz, Mathilde De Brancion| Διάρκεια 15:59
A new family | Joaho Pedro Borsani| Διάρκεια 16:53
But I came by land| Oguz Cicek| Διάρκεια 19:30
Magical | Bahador Adab| Διάρκεια 9:00
Tales of cruising in India | Anindya Shankar Das| Διάρκεια 23:00

19:30 Greek Animal Rescue του Μενέλαου Καραμαγγιώλη
Q and A με τον σκηνοθέτη για τα δικαιώματα των ζώων συντονίζει η Έφη Δόδουρα

21:00 Απονομή βραβείων
Προβολή βραβευμένων ταινίων

23:00 Party 


Tο Φεστιβάλ πραγματοποιείται με τη στήριξη του Heinrich Böll Stiftung Greece

Είσοδος δωρεάν.




ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Flow Film & Eco Festival 2019
Flow Film & Eco Festival 2019

Έρχεται για 5η συνεχόμενη χρονιά

25-11-2019

World Class Fine Drinking Cocktail Festival 2019
World Class Fine Drinking Cocktail Festival 2019

Στην Αποθήκη Γ στο Λιμάνι

22-11-2019

3ο Φεστιβάλ Select Respect: Πόλη και Ετερότητα
3ο Φεστιβάλ Select Respect: Πόλη και Ετερότητα

22-24 Νοεμβρίου στην Αποθήκη Δ στο Λιμάνι

19-11-2019

1ο Φεστιβάλ Ψυχοθεραπευτής, Καλλιτέχνης και Θεατής
1ο Φεστιβάλ Ψυχοθεραπευτής, Καλλιτέχνης και Θεατής

Μια συνάντηση αμοιβαίων μεταμορφώσεων

17-11-2019




FASI - Φεστιβάλ εναλλακτικότητας 2019
FASI - Φεστιβάλ εναλλακτικότητας 2019

Την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου στον πολυχώρο WE

5-10-2019

2ο Coopenair Festival - Φεστιβάλ Συνεργατισμού
2ο Coopenair Festival - Φεστιβάλ Συνεργατισμού

Στο κατειλημμένο εργοστάσιο της ΒΙΟΜΕ από τις 11 έως τις 13 Οκτωβρίου

4-10-2019

Παπαμάρκου Street Fest
Παπαμάρκου Street Fest

Πολύτεχνη ημερήσια γιορτή στο δρόμο το Σάββατο 5 Οκτωβρίου

30-9-2019


goTHESS

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
ΠΡΟΣΦΑΤΑ NEA