ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ
18-11-2018

Ενα ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στέρησε την ευκαιρία στον Αρη απέναντι στο Περιστέρι

Ηττήθηκε με σκορ 62-68

Ενα ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ του Τζόουνς στέρησε την ευκαιρία στον κακό πάντως Αρη, να διεκδικήσει επί ίσοις όροις την νίκη στο παιχνίδι με το Περιστέρι.

Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε με 62-68 από το Περιστέρι στο «Nick Galis Hall», για την 6η αγωνιστική της Betshop Basket League, πληρώνοντας την κακή διαιτησία των Σώμου, Διαμαντή και Πιτσίλκα, οι οποίοι με τα σφυρίγματά τους διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι «κίτρινοι» πραγματοποίησαν εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-0. Οι διαιτητές όμως άρχισαν να «φορτώνουν» με φάουλ τους παίκτες του Αρη. Jones, McGhee και Harris συμπλήρωσαν γρήγορα από δυο φάουλ και βγήκαν εκτός αγώνα. Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» και με σερί 0-13 μετέτρεψε το 12-5 σε 12-18, προτού ο Bell μειώσει σε 14-18, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Τα φάουλ στην περίοδο αυτή ήταν 9-4.

Με την επιστροφή του στο γήπεδο ο Jones χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και στη συνέχεια καταλογίστηκε τεχνική ποινή στον Βαγγέλη Αγγέλου. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 19-26 στο 14’, αλλά ο ΑΡΗΣ με επιμέρους σκορ 11-3 πέρασε μπροστά με 30-29 στο 16’. Έμεινε ωστόσο χωρίς σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας μια διαφορά οκτώ πόντων (30-38).

Ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα στο τρίτο δεκάλεπτο, με πολύ άσχημα ποσοστά στα δίποντα και οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα 15 πόντων, 39-54 στο 26’, διατηρώντας σημαντική διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (43-56).

Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο και γύρισε την αναμέτρηση κυρίως χάρη στην ευστοχία του από την περιφέρεια. Μείωσε σε 55-51, περίπου πέντε λεπτά πριν το φινάλε και ο Μποχωρίδης με τρίποντο έφερε το παιχνίδι σε απόσταση βολής, 58-61 στο 37’. Ο Jones έκανε το 60-61, στα 2’31’’, o Harrow έγραψε από τη γραμμή των 6,75 το 60-64, 2’20’’, πριν τη λήξη και στην επόμενη φάση ο Jones χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ «ανακάλυψη». O Harrow έκανε το 60-66, κρίνοντας το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-38, 43-56, 62-68

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 11 (3/3 β., 1/4 δπ., 2/3 τρ., 4 ασ.) Kyser 2, Βεργίνης, Μποχωρίδης 5 (8 ριμ.), Φλιώνης, Bell 8(2), Dallo 12 (1 τρ., 4 ριμ.), Χρηστίδης 6 (6 ριμ.), Σλαφτσάκης, McGhee 1, Harris 14 (1/2 δπ., 4/7 τρ.), Αγγέλου 3(1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σκορδίλης, Μουράτος, Αγραβάνης 4, Φιλιππάκος 2, Daniel 8 (7 ριμ.), Βασιλόπουλος 13 (9 ριμ.), Clark 4(1), Sirko 3, Gray 7(1), Bentil 7 (1 τρ., 8 ριμ.), Harrow 20(2).

Η ανακοίνωση του ΑΡΗ για το ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ που χρεώθηκε στον  Jones

Ο ΑΡΗΣ των δυσκολιών σήμερα (18/11) αδικήθηκε με τόσο προφανή τρόπο που ακόμη κι εκείνοι, οι οποίοι δεν καταλαβαίνουν μπάσκετ, το κατάλαβαν. Σε όλα τα κρίσιμα σημεία του αγώνα που είτε ο ΑΡΗΣ είχε το πλεονέκτημα, είτε ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να ανατρέψει το μειονέκτημα, η διαιτησία, του αφαίρεσε το δικαίωμα αυτό. Δεν το ανεχόμαστε, γιατί δεν είναι ούτε η πρώτη, ούτε η δεύτερη φορά που συνέβη το ίδιο πράγμα. Άρα ο ΑΡΗΣ θα αντιδράσει με οποιοδήποτε μέσο και τρόπο έχει νομίμως δικαίωμα να πράξει. Η αλήθεια και το αθλητικό ήθος δεν είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης για εμάς.

Αξιολογήστε το άρθρο

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Η αθλητική δημοπρασία Sharing is Caring 2023 του Navarino Challenge ξεκίνησε

Η δράση στηρίζει 12 μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και φιλανθρωπικές πρωτοβουλίες

Navarino Challenge με τη στήριξη της Μοτοδυναμικής

Η διοργάνωση τιμά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Εμμανουήλ Καραλή

Πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων»

Κ. Ζέρβας: «Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού»

«Οι Πρώτοι των Πρώτων» βραβεύονται από τον Δήμο Θεσσαλονίκης

Θα βραβευτούν 55 αθλητές διαφόρων αθλημάτων που διέπρεψαν σε διεθνείς διοργανώσεις

Front Runners in Sports Management 5.0

Ερχεται στις 7-9 Δεκεμβρίου 2023

Με πλήρη φάκελο διεκδικεί η Θεσσαλονίκη τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Κ. Ζέρβας: «Θα είναι μια νίκη για την πόλη μας και όλους τους ανθρώπους του αθλητισμού»

Στη Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί το 2024 το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων - Κορασίδων

Mία ακόμη κορυφαία διεθνή διοργάνωση άρσης βαρών θα διεξαχθεί στην Ελλάδα

Κ. Ζέρβας: Η Θεσσαλονίκη διεκδικεί τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης δήλωσε ευτυχής αλλά και υπερήφανος για αυτή τη νέα διεκδίκηση