ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ
19-10-2019

Νικητής και στη Λάρισα ο Ηρακλής

Τρίτη σερί νίκη

Tην πρώτη του εκτός έδρας επιτυχία στην EKO Basket League πανηγύρισε ο Ηρακλής που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λάρισας με 87-74 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Αυτή είναι τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που έφτασε στο 3-1, ενώ η νεοφώτιστη ομάδα της Λάρισας έχει 1-3.

Οι γηπεδούχοι παρότι κατάφεραν να ανατρέψουν το -12 με το οποίο προηγήθηκε ο Ηρακλής στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχαν λύσεις στην αντεπίθεση της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν 7 περισσότερα ριμπάουντ (25-32), 9 παραπάνω ασίστ (20-29), ενώ εκείνοι του Βασίλη Φραγκιά έκαναν 5 λιγότερα λάθη (8-13) και 3 περισσότερα κλεψίματα (8-5). Επίσης σούταραν 20/36 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 13/18 βολές. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, το εξαιρετικό 76% στα δίποντα (23/30) αλλά και 44% πίσω από τα 6,75μ. (11/25).

Το παιχνίδι πήρε από το ξεκίνημα γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ δίχως κάποια από τις δύο να καταφέρει να ξεφύγει. Στο 7' ο Χάρις «απάντησε» στο τρίποντο του Ντέιβις μειώνοντας για τους γηπεδούχους σε 21-22. Ωστόσο στα επόμενα δυόμισι λεπτά οι παίκτες της Λάρισας δεν κατάφερα να βρουν σκορ με αποτέλεσμα ο Ηρακλής που έτρεξε ένα μικρό σερί 6-0 να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 28-21.

Αυτό το σερί του Ηρακλή συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Κακαρούδης με ένα εύστοχο δίποντο και ένα τρίποντο έκανε πολύ γρήγορα το σκορ 21-33 δίνοντας στους φιλοξενούμενους προβάδισμα με 12 πόντους. Ο Χάμιλτον με τον Παρκς μείωσαν για τη Λάρισα ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε το προβάδισμά της κοντά στους 10 πόντους (33-42 στο 17'). Ένα μικρό σερί 6-0 της Λάρισας της επέτρεψε να μειώσει σε 38-42 ένα λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου μέρους που ολοκληρώθηκε με τον Ηρακλή να προηγείται με 45-40.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο, η Λάρισα μείωσε στον πόντο με τα καλάθια των Χάμιλτον και Παρκς ενώ στο 22' ισοφάρισε σε 47-47 με τρίποντο του Ρέινολντς, επιστρέφοντας από το -12 του πρώτου μέρους. Οι Παρκς και Ρέινολντς σημείωσαν από τέσσερις πόντους με τη θεσσαλική ομάδα να ξεφεύγει με 56-50 στο 26', όμως ο Ηρακλής βρήκε λύσεις και με τέσσερις πόντους του Γκάρετ έτρεξε σερί 7-0 και στο 29' προσπέρασε με 57-60.

Δύο γρήγορα καλάθια από τον Χάνλαν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έβαλαν μπροστά τον Ηρακλή με +5 (59-64) ενώ με ένα νέο σερί 9-0 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +11 (74-63) στο 35'! Ο Ηρακλής είχε καλύτερες επιλογές, με τον Χάνλαν με γκολ φάουλ να βάζει μπροστά την ομάδα του με 81-68 δυόμισι πριν από το φινάλε. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά με τον Ηρακλή να συντηρεί το προβάδισμά του -έφτασε και στο +15- και να επικρατεί με 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87.

ΠΗΓΗ ΕΣΑΚΕ
Αξιολογήστε το άρθρο

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Η αθλητική δημοπρασία Sharing is Caring 2023 του Navarino Challenge ξεκίνησε

Η δράση στηρίζει 12 μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και φιλανθρωπικές πρωτοβουλίες

Navarino Challenge με τη στήριξη της Μοτοδυναμικής

Η διοργάνωση τιμά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Εμμανουήλ Καραλή

Πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων»

Κ. Ζέρβας: «Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού»

«Οι Πρώτοι των Πρώτων» βραβεύονται από τον Δήμο Θεσσαλονίκης

Θα βραβευτούν 55 αθλητές διαφόρων αθλημάτων που διέπρεψαν σε διεθνείς διοργανώσεις

Front Runners in Sports Management 5.0

Ερχεται στις 7-9 Δεκεμβρίου 2023

Με πλήρη φάκελο διεκδικεί η Θεσσαλονίκη τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Κ. Ζέρβας: «Θα είναι μια νίκη για την πόλη μας και όλους τους ανθρώπους του αθλητισμού»

Στη Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί το 2024 το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων - Κορασίδων

Mία ακόμη κορυφαία διεθνή διοργάνωση άρσης βαρών θα διεξαχθεί στην Ελλάδα

Κ. Ζέρβας: Η Θεσσαλονίκη διεκδικεί τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης δήλωσε ευτυχής αλλά και υπερήφανος για αυτή τη νέα διεκδίκηση