Top
gothess Home Page
follow
facebook twiter
ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ
30-11-2019

ΣΕΓΑΣ: Το αναλυτικό αγωνιστικό πρόγραμμα του 2020

Αγώνες για όλα τα αγωνιστικά επίπεδα

ΣΕΓΑΣ: Το αναλυτικό αγωνιστικό πρόγραμμα του 2020
fontsize
Ξεκινάει στις: Τετάρτη 1 Ιανουαρίου 2020

Το αναλυτικό αγωνιστικό πρόγραμμα του 2020 παρουσίασε ο ΣΕΓΑΣ. Το νέο αγωνιστικό πρόγραμμα περιλαμβάνει αγώνες για όλα τα αγωνιστικά επίπεδα και επιτρέπει στους αθλητές και τις αθλήτριες να προετοιμαστούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τις υποχρεώσεις τους με την εθνική ομάδα.

Η ομοσπονδία προχώρησε σε μια αλλαγή σε σχέση με τα σύνθετα αγωνίσματα των κατηγοριών, τα οποία δεν θα διεξαχθούν στις ίδιες αγωνιστικές ημέρες. Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα συνθέτων Α/Γ θα γίνει παράλληλα με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ, ενώ των συνθέτων Κ20 θα διεξαχθεί στις ίδιες ημέρες, με το διεθνές μίτινγκ Portarathlon στη Νάξο.

Μία εβδομάδα αργότερα απ΄ότι αρχικά είχε ανακοινωθεί θα διεξαχθεί το μίτινγκ Filothei Women Gala (3/6), που και φέτος αναμένεται να συγκεντρώσει σπουδαίες αθλήτριες του παγκοσμίου στερεώματος. Θυμίζουμε πως το αγωνιστικό πρόγραμμα της νέας χρονιάς περιλαμβάνει μια σειρά αγώνων που δίνει στους αθλητές και τις αθλήτριες την ευκαιρία να συγκεντρώσουν βαθμούς στο ranking της WA. Τα "Βενιζέλεια - Χανιά", αποτελούν από πέρυσι το νέο μίτινγκ της ομοσπονδίας το οποίο ανήκει στην κατηγορία "Bronze", το "Filothei Woman Gala" και το "Athens Street Pole Vault", στα Special Meetings της ΕΑ.

Παράλληλα από φέτος η Ελλάδα πρόσθεσε δύο ακόμη διοργανώσεις στην κατηγορία International Outdoor Meetings with National Permit, τα "Βεργώτεια" στην Κεφαλονιά και τους "Αλεξάνδρειους Δρόμους" στη Θεσσαλονίκη. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν τα Παπαφλέσσεια, τα Σιθώνεια, το μίτινγκ Αλμάτων, τα Δρόμεια, το Portarathlon και όλα τα εγχώρια Γκραν Πρι.

Το αναλυτικό πρόγραμμα του 2020

Ιανουάριος
19 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 50χλμ. βάδην Α/Γ
19 Κυριακή Αναπτυξιακοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος
26 Κυριακή Αναπτυξιακοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος

Φεβρουάριος
2 Κυριακή Ευρωπαϊκό Κύπελλο Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος Πρωταθλητών Συλλόγων Α-Γ και Κ20
9 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού Κ20, Κωνσταντινούπολη
9 Κυριακή Ημερίδα κλειστού, ΣΕΦ
15 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού Α/Γ, Κωνσταντινούπολη
16 Κυριακή Ημερίδα κλειστού, ΣΕΦ
23 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος
28-29 Παρ.- Σαβ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Πειραιάς

Μάρτιος
8 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10χλμ. σε Δημόσια οδό, Ηράκλειο
8 Κυριακή Run Greece - Ηράκλειο
13-15 Παρ.- Κυρ. 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού, Νανζίνγκ (Κίνα)
14 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην Ιβάνο Φράνκβιστ (Ουκρανία)
21 -22 Σαβ. -Κυρ. 20ο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Χειμερινών ρίψεων, Λειρία (Πορτογαλία)
22 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Ζάγκρεμπ (Κροατία)
22 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Αθήνα
22 Κυριακή 9ος Ημιμαραθωνίου Αθήνας, Αθήνα
28 Σάβ. Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων
29 Κυριακή Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Γκντύνια (Πολωνία)
29 Κυριακή Run Greece - Λάρισα

Απρίλιος
4 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14/τέτραθλα
5 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα βάδην 20χλμ.Α/Γ, Κ23, Μέγαρα
7 Τρίτη Β΄φάση Σχολικού Πρωταθλήματος Λυκείων
11 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ18
14- 15 Τρ.- Τετ. Διασυλλογικοί Αγώνες Συνθέτων Α-Γ/Κ18
17 Παρασκευή Diamond League Ντόχα
25-26 Σάβ.- Κυρ. Διασυλλογικοί Αγώνες Α/Γ και σύνθετα Κ16

Μάιος
2-3 Σάβ.- Κυρ. Παγκόσμιο Πρωτ. Βάδην Ομάδων, Μίνσκ/Λευκορωσία
3 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου
6-7 Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων
9 Σάββατο «Βεργώτεια», Κεφαλονιά
9 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ16
10 Κυριακή Diamond League Κίνα
10 Κυριακή Run Greece - Καστοριά
16 Σάββατο 1ο Γκραν Πρι, Τοφάλεια
16 Αλεξάνδρειοι Δρόμοι, Θεσσαλονίκη
16 Σάββατο Diamond League Σανγκάη
16 Σάββατο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. Α/Γ, Κ23 και 5.000 μ. Κ20
17 Κυριακή Αγώνες ρίψεων "Κώστας Σπανίδη", Θεσσαλονίκη
18 Δευτέρα Βαλκανικό Πρωτ. Ορεινού Δρόμου & Βουνού (Α/Γ,Κ20) Poiana Brasov/Ρουμανία
23 Σάββατο «Παπαφλέσσεια 2019», Καλαμάτα
23-24 Σαβ.- Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων Κ20, Νάξος
23-24 Σάβ.- Κυρ. «Πορτάραθλον» Διεθνές Μeeting Συνθέτων Ανδρών - Γυναικών, Νάξος
24 Κυριακή Φεστιβάλ ρίψεων
24 Κυριακή Diamond League Στοκχόλμη
24 Κυριακή Run Greece- Ιωάννινα
27 Τετάρτη «Μίτινγκ αλμάτων», Καλλιθέα
27 Τετάρτη 2ο Γκραν Πρι, "Αλεξάνδρεια", Έδεσσα
28 Πέμπτη Diamond League Ρώμη
31 Κυριακή «Βενιζέλεια – Χανιά», Χανιά
31 Κυριακή Diamond League Ραμπάτ

Ιούνιος
3 Filothei Women Gala
6 Σάββατο 24ο Ευρωπαϊκό Kύπελλο 10000 μ. (Α/Γ, Κ20), Λονδίνο/Αγγλία
6 Σάββατο «Δρόμεια 2020» International Sprint & Relays Meeting, Βάρη
6-7 Μεσογειακοί Αγώνες Κ23, Ισπανία
7 Κυριακή Diamond League Γιουτζίν
11 Πέμπτη Diamond League Όσλο
13 Σάββατο Diamond League Παρίσι
13-14 Σαβ.- Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ και Συνθέτων Α/Γ
17 Τετάρτη Σιθώνεια, Χαλκιδική
20-21 Σαβ. - Κυρ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, Κων-πολη/Τουρκία
20-21 Σαβ. - Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα K18 και συνθέτων Κ18
23 Τρίτη Athens Street Pole Vault, Αθήνα
24-25 Τετ.- Πεμπ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Κλουζ (Ρουμανία)
27 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα 10.000μ. σε Δημόσιο Δρόμο, Μπρκο/Βοζνία Ερζεγοβίνη
27-28 Σαβ.- Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα K20

Ιούλιος
4 Σάββατο Diamond League Λονδίνο
4 Σάββατο 18ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου Α/Γ, Κ20 Σινφάες (Πορτογαλία)
4 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18, Κράλιεβο (Σερβία)
7-12 Τρ.- Κυρ. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20, Ναιρόμπι (Κένυα)
8 Τετάρτη 3ο Γκραν Πρι, Άργος Ορεστικό
10 Παρασκευή Diamond League Μονακό
11-12 Σαβ. - Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16
14-15 Τρ.- Τετ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Ερζουρούμ (Τουρκία)
16-19 Πέμ. -Κυρ. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, Ριέτι (Ιταλία)
18 Σάββατο 4ο Γκραν Πρι «Δαβιτζόγλεια», Καβάλα
22-23 Διεθνής Συνάντηση Κ18, Κύπρος- Ελλάδα
25-26 Σαβ.- Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23 και Πανελλήνιο Συνθέτων Κ23
31/7-9/8 Παρ. - Κυρ. Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)

Αύγουστος
31/7-9/8 Παρ.- Κυρ. Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)
16 Κυριακή Diamond League Γκέιτσχιντ
20 Πέμπτη Diamond League Λοζάννη
26-30 Τετ. - Κυρ. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Α/Γ, Παρίσι (Γαλλία)

Σεπτέμβριος
4 Παρασκευή Diamond League Βρυξέλλες
11 Παρασκευή Τελικός Diamond League Ζυρίχη
20 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Kyustendil (Βουλγαρία)
20 Run Greece - Αλεξανδρούπολη

Οκτώβριος
3-4 Σάβ.- Κυριακή Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες
4 Κυριακή Run Greece - Πάτρα
17-24 Παγκόσμια Γυμνασιάδα Τζινγιάνγκ (Κίνα)
18 Κυριακή Run Greece - Ρόδος

Νοέμβριος
7 Σάββατο ΑΜΑ, Αγώνας Δρόμου 10χλμ.
8 Κυριακή Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός
8 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Αθήνα
14 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου, Kragujevac/Σερβία

Δεκέμβριος
13 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος Δουβλίνο, Ιρλανδία.




ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Μπεσίκτας - ΠΑΟΚ 98-83
Μπεσίκτας - ΠΑΟΚ 98-83

Έμπαζε στην άμυνα..

10-12-2019

Χαρίζουν διαρκείας του ΑΡΗ
Χαρίζουν διαρκείας του ΑΡΗ

Εως τις 16 Δεκεμβρίου οι συμμετοχές

10-12-2019




Την τουρκική Μπεσίκτας αντιμετωπίζει απόψε ο ΠΑΟΚ
Την τουρκική Μπεσίκτας αντιμετωπίζει απόψε ο ΠΑΟΚ

Η ΕΡΤ θα μεταδώσει το παιχνίδι

10-12-2019

Α.Σ Άρης:  Αίτηση στο Πρωτοδικείο για την ΚΑΕ
Α.Σ Άρης: Αίτηση στο Πρωτοδικείο για την ΚΑΕ

Για σχηματισμό πενταμελούς διοίκησης

10-12-2019

Σερί 15 νικών για τους Μπακς του Αντετοκούνμπο
Σερί 15 νικών για τους Μπακς του Αντετοκούνμπο

Επικράτησαν και επί των Μάτζικ

10-12-2019



goTHESS

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
ΠΡΟΣΦΑΤΑ NEA