ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ
30-11-2019

O Ηρακλής επικράτησε του Λαυρίου 92-62

Στο Ιβανόφειο

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες, ο Ηρακλής. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 92-62 του Λαυρίου Megabolt, σε μία ιστορική περίοδο για την ομάδα καθώς συμπλήρωσε 111 χρόνια ζωής.

Ο Γιάννης Καστρίτης είδε τέσσερις παίκτες του να τελειώνουν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με την ομάδα του να έχει 60% στα δίποντα (24/40) και 37% στα τρίποντα (11/29). Είχαν επίσης εννέα περισσότερες ασίστ (21-12), τρία παραπάνω κλεψίματα (9-6), τέσσερα μπλοκς (5-1) αλλά και οκτώ λιγότερα λάθη (8-16).

Από την άλλη οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη κέρδισαν τη «μάχη» των ριμπάουντ (36-40), όμως σούταραν 16/41 δίποντα και 4/18 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, με το Λαύριο Megabolt ωστόσο να είναι κοντά στο σκορ και να μειώνει στο 4' σε 10-6. Χάνλαν και Καββαδάς έχτισαν ένα σερί 7-0 για τον Ηρακλή που ξέφυγε με 17-6 στο 6' ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντέιβις με εύστοχο τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +14 (24-10). Αυτή ήταν και η διαφορά στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ζάρα να ευστοχεί πίσω από τα 6,75μ. για το 27-13.

Ένα νέο τρίποντο από τον Ζάρα και ένα καλάθι του Σούλερ ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο +19 με το σκορ 32-13. Το Λαύριο απάντησε με ένα σερί 8-0 με τον Ντέιβις να μειώνει σε 32-21, ενώ ο Μουράτος, με τέσσερις δικούς του πόντους κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μειώνοντας σε 34-25 τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Ντέιβις μείωσε ακόμα περισσότερο (36-28), για να απαντήσει ο Σούλερ με πέντε σερί πόντους, αλλά τον Άουτλο να γράφει το 41-31 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ηρακλής συνέχισε να είναι εύστοχος έξω αό τα 6,75μ. με το Λαύριο Megabolt να μένει κοντά στο σκορ με καλάθια του Ντάιμ, που μείωσε σε 50-38 στο 25'. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους σταθερά σε διψήφια επίπεδα ενώ με ένα μικρό σερί 5-0 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφτασαν τη διαφορά στο +17 (66-49).

Ο ρυθμός του «γηραιού» δεν έπεσε ούτε στην τέταρτη περίοδο με τον Ζάρα να κάνει το σκορ 71-51 στο 31'. Ο Ντάιμ στο 34' μείωσε σε 76-57, για να ακολουθήσει ένα νέο 6-0 του Ηρακλή με το σκορ να γίνεται 82-57. Στο φινάλε του αγώνα ο Χάνλαν σκόραρε στον αιφνιδιασμό γράφοντας το τελικό 92-62 μ το +30 να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 41-31, 66-49, 92-62.

ΠΗΓΗ ΕΣΑΚΕ
Αξιολογήστε το άρθρο

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Η αθλητική δημοπρασία Sharing is Caring 2023 του Navarino Challenge ξεκίνησε

Η δράση στηρίζει 12 μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και φιλανθρωπικές πρωτοβουλίες

Navarino Challenge με τη στήριξη της Μοτοδυναμικής

Η διοργάνωση τιμά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Εμμανουήλ Καραλή

Πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων»

Κ. Ζέρβας: «Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού»

«Οι Πρώτοι των Πρώτων» βραβεύονται από τον Δήμο Θεσσαλονίκης

Θα βραβευτούν 55 αθλητές διαφόρων αθλημάτων που διέπρεψαν σε διεθνείς διοργανώσεις

Front Runners in Sports Management 5.0

Ερχεται στις 7-9 Δεκεμβρίου 2023

Με πλήρη φάκελο διεκδικεί η Θεσσαλονίκη τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Κ. Ζέρβας: «Θα είναι μια νίκη για την πόλη μας και όλους τους ανθρώπους του αθλητισμού»

Στη Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί το 2024 το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων - Κορασίδων

Mία ακόμη κορυφαία διεθνή διοργάνωση άρσης βαρών θα διεξαχθεί στην Ελλάδα

Κ. Ζέρβας: Η Θεσσαλονίκη διεκδικεί τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης δήλωσε ευτυχής αλλά και υπερήφανος για αυτή τη νέα διεκδίκηση