ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ
14-12-2019

Λαύριο - ΠΑΟΚ 92-88

Ο Δικέφαλος παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη στη φετινή ΕΚΟ Basket League

Έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, το Λαύριο Megabolt επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 92-88 και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από ένα σερί τριών ηττών για να βρεθεί στο 6-5. Ο Δικέφαλος από την πλευρά του παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη στη φετινή ΕΚΟ Basket League μετά από έξι ματς μακριά από το “παλατάκι” και παρέμεινε χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα (3-8).

Το παιχνίδι πήρε “οσμή” θρίλερ στα τελευταία του λεπτά αφού το Λαύριο Megabolt ήταν μπροστά με 10 πόντους στο 1:34 πριν το τέλος (84-74) όμως ο ΠΑΟΚ εξαπέλυσε την αντεπίθεση του και μείωσε μέχρι τους δύο (86-84 στα 24''). Ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα εύστοχοι στις τελευταίες βολές και κράτησαν το προβάδισμα που είχαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού αφού κατάφεραν από νωρίς να πάρουν μία διαφορά. Προηγήθηκαν με 9-2 στο 4' και 16-8 στο 6', Ο ΠΑΟΚ είχε δυσκολίες και στις δύο πλευρές του παρκέ, δεν έβρισκε εύκολα σκορ στην επίθεση ενώ η περιφερειακή άμυνα του δεν ήταν αποτελεσματική. Έπειτα από οχτώ λεπτά δράσης το Λαύριο Megabolt ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (22-10). Στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 22-13, εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία του αντιπάλου του που είχε 3/8 βολές και 0/6 τρίποντα.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη “χτυπούσε” όσο περισσότερο μπορούσε στο transition και έπειτα από τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο ήταν μπροστά και πάλι με 12 (32-20). Ο Κάιλ Άλμαν έδινε με συνέπεια σκορ στους γηπεδούχους αφού είχε 11 πόντους σε 11 λεπτά παρουσίας στο παρκέ μέχρι το 16' (35-26). Η “αφύπνιση” του Λιούις βελτίωσε την επιθετική εικόνα του ΠΑΟΚ που με τον Νόουλς κυρίαρχο στη ρακέτα (7π, 7ρ. στο ημίχρονο) πλησίασε στους τρεις (37-34 στο 19'), παρότι εξακολουθούσε να μην έχει τρίποντο (0/10). Το Λαύριο Megabolt πάντως πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων με τρίποντο του Λεγκίκα στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Ο Δικέφαλος όμως είχε μπει πια στο πνεύμα του αγώνα και συνεχίζοντας να “ακουμπάει” την μπάλα στους ψηλούς του, μείωσε στους δύο πόντους στο 23' (48-46). Το Λαύριο Megabolt όμως με δύο διαδοχικά τρίποντα από Ντεκόζι και Ουάτσον “ξεκόλλησε” και ξέφυγε για μία ακόμη φορά με διψήφια διαφορά (58-48 στο 27' και 61-50 στο 28'). Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν ένα σημαντικό προβάδισμα (65-55) κι ενώ ο ΠΑΟΚ βρήκε το πρώτο τρίποντο του έπειτα από 13 άστοχα σουτ, προς το τέλος του δεκαλέπτου από τον Μπεστ.

Το Λαύριο Megabolt εκμεταλλευόμενο και τη φθορά των φάουλ του ΠΑΟΚ (Σμιθ και Λιούις είχαν από τέσσερα) ήταν μπροστά με 12 πόντους στο 31' (68-56) όμως ο ΠΑΟΚ με την επιλογή ενός κοντού σχήματος (με Ουίγκινς και Μαργαρίτη) και βρίσκοντας δύο τρίποντα από Τσόχλα και Σμιθ έγινε μετά από αρκετή ώρα απειλητικός (71-67 στο 35'). Το Λαύριο Megabolt όμως είχε και πάλι απαντήσεις και με ένα 7-0, προηγήθηκε με 78-67 στο 36' και στο 1:34 πριν το τέλος έδειχνε να “αγκαλιάζει” τη νίκη προηγούμενο με 84-74. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί στα τελευταία 94'', βρήκε όσα σουτ δεν βρήκε μέχρι εκείνο το σημείο και παραλίγο να “κλέψει” το παιχνίδι αφού πλησίασε στους δύο (86-84 στο 24''). Οι εύστοχες βολές αρκούσαν όμως για τους γηπεδούχους για να πάρουν το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-37, 65-55, 92-88.

ΠΗΓΗ ΕΣΑΚΕ
Αξιολογήστε το άρθρο

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Η αθλητική δημοπρασία Sharing is Caring 2023 του Navarino Challenge ξεκίνησε

Η δράση στηρίζει 12 μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και φιλανθρωπικές πρωτοβουλίες

Navarino Challenge με τη στήριξη της Μοτοδυναμικής

Η διοργάνωση τιμά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Εμμανουήλ Καραλή

Πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων»

Κ. Ζέρβας: «Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού»

«Οι Πρώτοι των Πρώτων» βραβεύονται από τον Δήμο Θεσσαλονίκης

Θα βραβευτούν 55 αθλητές διαφόρων αθλημάτων που διέπρεψαν σε διεθνείς διοργανώσεις

Front Runners in Sports Management 5.0

Ερχεται στις 7-9 Δεκεμβρίου 2023

Με πλήρη φάκελο διεκδικεί η Θεσσαλονίκη τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Κ. Ζέρβας: «Θα είναι μια νίκη για την πόλη μας και όλους τους ανθρώπους του αθλητισμού»

Στη Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί το 2024 το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων - Κορασίδων

Mία ακόμη κορυφαία διεθνή διοργάνωση άρσης βαρών θα διεξαχθεί στην Ελλάδα

Κ. Ζέρβας: Η Θεσσαλονίκη διεκδικεί τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης δήλωσε ευτυχής αλλά και υπερήφανος για αυτή τη νέα διεκδίκηση