ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ
23-1-2020

Αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής της Super League

Αμετάβλητη η κορυφή στο ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός απέδρασε από το «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» με τους τρεις βαθμούς της νίκης (0-1) επί του ΟΦΗ, χάρη σε τέρμα του Καμαρά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45΄+1). Το παιχνίδι ήταν για την 20ή εμβόλιμη αγωνιστική της Super League και ο Ολυμπιακός με τη νίκη αυτή έφθασε τους 50 βαθμούς και παρέμεινε πρώτος και αήττητος στην κορυφή της κατάταξης, ενώ ο ΟΦΗ με 26β. βρίσκεται στην 6η θέση. Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε χωρίς τον Ποντένσε, που όλα δείχνουν ότι βρίσκεται κοντά στη μεταγραφή του στη Γουλβς και ο ΟΦΗ χωρίς τους Μάνο, Τσιλιανίδη, Σακόρ και Ναμπί.

Η ΑΕΚ έκανε εκτεταμένο rotation ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να πάρει μια εύκολη εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί του Βόλου, για την 20η αγωνιστική της Super League. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Οικονόμου (9΄), Αλμπάνης (25΄), Κλωναρίδης (52΄), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στον 89΄ με τον Γκουαροτσένα.

«Χτίζει» σερί πλέον στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός, που κέρδισε με 3-0 τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Supper League 1 και συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις συνοδευόμενες από… τρίμπαλο. Το «τριφύλλι» ήταν σαφώς καλύτερο, ευτύχησε να ξεκινήσει με… γκολ από τα αποδυτήρια και την φωτοβολίδα του Κουρμπέλη, που σκόραρε στο 4’ για πρώτη φορά φέτος. Ενώ ο Σένκεφελντ μετουσίωσε σε γκολ την «συστημένη» εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, ανοίγοντας κι αυτός λογαριασμό στο 66’. Για να έρθει ο Περέα που είχε μπει αλλαγή οκτώ λεπτά νωρίτερα και με προβολή να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα από το 76ο λεπτό! Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, ενώ σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε και το ότι έπαιξαν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 32’, λόγω της αποβολής του Κιβρακίδη με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Παναιτωλικός για 78 λεπτά προηγούνταν 2-0 με ισάριθμα τέρματα του πρώην επιθετικού της Λάρισα, Ντάουντα, αλλά οι «βυσσινί» επέστρεψαν και ισοφάρισαν δις από την άσπρη βούλα με έναν επίσης πρώην, τον συνήθη ύποπτο Ουάρντα, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) για την Super League.

Η αθλητική δημοπρασία Sharing is Caring 2023 του Navarino Challenge ξεκίνησε

Η δράση στηρίζει 12 μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και φιλανθρωπικές πρωτοβουλίες

Navarino Challenge με τη στήριξη της Μοτοδυναμικής

Η διοργάνωση τιμά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Εμμανουήλ Καραλή

Πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων»

Κ. Ζέρβας: «Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού»

«Οι Πρώτοι των Πρώτων» βραβεύονται από τον Δήμο Θεσσαλονίκης

Θα βραβευτούν 55 αθλητές διαφόρων αθλημάτων που διέπρεψαν σε διεθνείς διοργανώσεις

Front Runners in Sports Management 5.0

Ερχεται στις 7-9 Δεκεμβρίου 2023

Με πλήρη φάκελο διεκδικεί η Θεσσαλονίκη τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Κ. Ζέρβας: «Θα είναι μια νίκη για την πόλη μας και όλους τους ανθρώπους του αθλητισμού»

Στη Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί το 2024 το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων - Κορασίδων

Mία ακόμη κορυφαία διεθνή διοργάνωση άρσης βαρών θα διεξαχθεί στην Ελλάδα

Κ. Ζέρβας: Η Θεσσαλονίκη διεκδικεί τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης δήλωσε ευτυχής αλλά και υπερήφανος για αυτή τη νέα διεκδίκηση