ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ
1-11-2020

Παναιτωλικός - ΠΑΟΚ 1-3

Πρώτο «διπλό» ο ΠΑΟΚ στο ντεμπούτο του Πάμπλο Γκαρσία στον πάγκο

Η ξαφνική αλλαγή προπονητή όχι μόνο δεν επηρέασε τον ΠΑΟΚ, αντίθετα, στο ντεμπούτο του Πάμπλο Γκαρσία στον πάγκο του, ο «δικέφαλος» του Βορρά πέτυχε την πρώτη εφετινή εκτός έδρας νίκη του με 3-1 επί του Παναιτωλικού.

Πρωταγωνιστής των «ασπρόμαυρων» ήταν ο Γεωργιανός μέσος Νίκα Νινούα, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 82΄ και έξι λεπτά αργότερα με άπιαστο φάουλ «κάρφωσε» τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Κνετ κι «έγραψε» το 2-1.

Για τον νεοαποκτηθέντα άσο ήταν το πρώτο του τέρμα με την φανέλα του ΠΑΟΚ, όπως συνέβη και στις καθυστερήσεις του ματς και συγκεκριμένα στο 95΄, όταν «άνοιξε λογαριασμό» και ο Αντόνιο Τσόλακ με πέναλτι!

Με τον Λουτσιάνο ντε Σόουζα να εκτελεί χρέη υπηρεσιακού προπονητή μετά την αποχώρηση του Μάκη Χάβου, ο Παναιτωλικός έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση ενός σημαντικού βαθμού, αλλά τελικά αυτό δε συνέβη.

Οι Αγρινιώτες μετά από 7 ματς στο πρωτάθλημα δεν έχουν «γευτεί» ακόμη την χαρά της νίκης (3 ισοπαλίες και 4 ήττες) και σαφώς το έργο τους για παραμονή δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς του αντιπάλου του στα πρώτα 45 λεπτά. Αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 4΄ με την κεφαλιά του Βαρέλα να διώχνει σωτήρια ο Κνετ, στο 18΄ οι Θεσσαλονικείς πήραν το προβάδισμα.

Από τη σέντρα του Σβαμπ ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Κνετ κι «έγραψε» το 1-0. Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να υπερέχουν και στο 26΄ θα μπορούσαν να σκοράρουν για 2η φορά, αλλά αυτή την φορά ο Σφιντέρσκι δεν βρήκε δίχτυα, ενώ στο 34΄ το σουτ του Σβαμπ μπλόκαρε ο Κνετ, που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του στο πρώτο μέρος.

Η καλή εικόνα που είχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο δεν συνεχίστηκε και στο β΄ μέρος, με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να ποαρουσιάζεται αδικαιολόγητα εκνευρισμένη και με πολλά λάθη από τους παίκτες της στη μεσαία γραμμή.

Από τη λανθασμένη αντίδραση της άμυνας και συγκεκριμένα του Ίνγκασον προήλθε το γκολ της ισοφάρισης του Παναιτωλικού. Στο 53΄ ο Ισλανδός έπεσε «άτσαλα» πάνω στον Αριγίμπι μέσα στην περιοχή κι ο Τζήλος υπέδειξε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο «παθών» (1-1).

Το τέρμα της ισοφάρισης επηρέασε ακόμη περισσότερο τους Θεσσαλονικείς που έχασαν τη συνοχή τους, συνέχισαν τα λάθη τους και παρά τις διορθωτικές κινήσεις που έγιναν από τον πάγκο ο ρυθμός του ματς παρέμεινε στα ίδια επίπεδα.

Παρά την κακή του εικόνα πάντως ο «Δικέφαλος» του Βορρά έφτασε πολύ κοντά στο 2-1 σε δύο περιπτώσεις. Στην πρώτη (62΄) μετά από τη σέντρα του Γιαννούλη ο Σφιντέρσκι πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι κι έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ στη δεύτερη και μεγαλύτερη ευκαιρία, στο 81΄, ο Αντριγια Ζίβκοβιτς έκανε το σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, ο Κνετ απομάκρυνε προσωρινά με τον Τσόλακ να προσπαθεί για το πλασέ το οποίο επίσης έδιωξε ο Κνετ.

Τελικά, τη λύση έδωσε ο Νινούα στο 88΄ με το απίστευτο φάουλ που εκτέλεσε κι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Κνετ (2-1). Λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Αντόνιο Τσόλακ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να «γράψει» το τελικό 3-1 με πέναλτι (χέρι του Καρασαλίδη).

ΠΗΓΗ naftemporiki.gr
Αξιολογήστε το άρθρο

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Η αθλητική δημοπρασία Sharing is Caring 2023 του Navarino Challenge ξεκίνησε

Η δράση στηρίζει 12 μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και φιλανθρωπικές πρωτοβουλίες

Navarino Challenge με τη στήριξη της Μοτοδυναμικής

Η διοργάνωση τιμά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Εμμανουήλ Καραλή

Πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων»

Κ. Ζέρβας: «Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού»

«Οι Πρώτοι των Πρώτων» βραβεύονται από τον Δήμο Θεσσαλονίκης

Θα βραβευτούν 55 αθλητές διαφόρων αθλημάτων που διέπρεψαν σε διεθνείς διοργανώσεις

Front Runners in Sports Management 5.0

Ερχεται στις 7-9 Δεκεμβρίου 2023

Με πλήρη φάκελο διεκδικεί η Θεσσαλονίκη τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Κ. Ζέρβας: «Θα είναι μια νίκη για την πόλη μας και όλους τους ανθρώπους του αθλητισμού»

Στη Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί το 2024 το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων - Κορασίδων

Mία ακόμη κορυφαία διεθνή διοργάνωση άρσης βαρών θα διεξαχθεί στην Ελλάδα

Κ. Ζέρβας: Η Θεσσαλονίκη διεκδικεί τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης δήλωσε ευτυχής αλλά και υπερήφανος για αυτή τη νέα διεκδίκηση