30-1-2021

Λαύριο Megabolt - ΠΑΟΚ 84-77

Επιστροφή στις νίκες για το Λαύριο Megabolt

Λαύριο Megabolt - ΠΑΟΚ  84-77

Την ένατη νίκη του στη φετινή Stoiximan Basket League πανηγύρισε το Λαύριο Megabolt που επικράτησε μετά από μία πολύ δυνατή αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με 84-77 για τη 13η αγωνιστική. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ ρου σε 9-4 ενώ οι Θεσσαλονικείς πλέον έχουν 6-7.

Ο ΠΑΟΚ κατέφερε να κάνει την ανατροπή και να επιστρέψει από το -14, προσπερνώντας στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι έχοντας καλύτερες επιλογές στο φινάλε διατήρησαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Ο Χρήστος Σερέλης είδε πέντε παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Νταλό να έχει 17 πόντους και τον Κόζι με 16, ενώ ο Μουράτος ήταν «διπλός» έχοντας 10 πόντους και 12 ασίστ. Στην άλλη πλευρά για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ο Λαβ είχε πόντους και ο Κονατέ 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με το τρίποντο του Κάρτερ προηγήθηκε με 11-5 στο 4'. Ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά με τον Μαργαρίτη να μειώνει στο καλάθι, 14-12, δύο λεπτά αργότερα, η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στο Λαύριο Megabolt. Στο επόμενο τετράλεπτο κράτησε τον ΠΑΟΚ δίχως σκορ και τρέχοντας σερί 11-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 13 πόντων (25-12).

Με το γκολ φάουλ του Κόζι οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμά τους στο +14 στο 12' με το σκορ 31-17 και 33-19 ένα λεπτό αργότερα. Με τον Κονατέ να έχει πέντε πόντους ο ΠΑΟΚ «απάντησε» με σερί 9-0 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 33-28. Ο Γκρίφιν με εύστοχο τρίποντο κατέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά μειώνοντας σε 37-34, ωστόσο η ομάδα της Λαυερωτικής πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (44-37) με τρίποντο του Μουράτου.

Το Λαύριο Megabolt άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με 3/3 τρίποντα σε δύο αγωνιστικά λεπτά ανεβάζοντας και πάλι την υπέρ του διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τον Ντέιβις να κάνει το σκορ 53-41. Πέντε σερί πόντοι του Λαβ μείωσαν για τον ΠΑΟΚ σε 53-46, ενώ δύο διαδοχικά τρίποντα του Μπιτς κατέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 56-52 στο 25'. Ο Λαβ έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός πόντου (59-58), με το Λαύριο Megabolt να καταφέρνει να διατηρεί το προβάδισμά του με τον ΠΑΟΚ να χάνει διαδοχικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ (62-60), όμως με την επιστροφή των δύο ομάδων για την τέταρτη περίοδο, ο Καμπερίδης με εύστοχο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 63-62. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να έχει κακές επιλογές, φτάνοντας ως και το 74-67 στο 34' με το τρίποντο του Κόζι από τη γωνία.

Ο Κονατέ με δύο δικά του καλάθια έφερε και πάλι τον ΠΑΟΚ σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας σε 77-75 στο 37' όμως το Λαύριο Megabolt με 4/4 βολές του Κόζι προσπέρασε με 83-77 στα 1'28'' για το τέλος. Μετά από διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, στα 28'' ο Ντιαλό κέρδισε το φάουλ στον αιφνιδιασμό και με 1/2 βολές έκανε το σκορ 84-77, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-37, 62-60, 84-77.

ΠΗΓΗ ΕΣΑΚΕ

Αξιολογήστε το άρθρο

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Η αθλητική δημοπρασία Sharing is Caring 2023 του Navarino Challenge ξεκίνησε

Η δράση στηρίζει 12 μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και φιλανθρωπικές πρωτοβουλίες

Navarino Challenge με τη στήριξη της Μοτοδυναμικής

Η διοργάνωση τιμά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Εμμανουήλ Καραλή

Πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων»

Κ. Ζέρβας: «Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού»

«Οι Πρώτοι των Πρώτων» βραβεύονται από τον Δήμο Θεσσαλονίκης

Θα βραβευτούν 55 αθλητές διαφόρων αθλημάτων που διέπρεψαν σε διεθνείς διοργανώσεις

Front Runners in Sports Management 5.0

Ερχεται στις 7-9 Δεκεμβρίου 2023

Με πλήρη φάκελο διεκδικεί η Θεσσαλονίκη τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Κ. Ζέρβας: «Θα είναι μια νίκη για την πόλη μας και όλους τους ανθρώπους του αθλητισμού»

Στη Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί το 2024 το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων - Κορασίδων

Mία ακόμη κορυφαία διεθνή διοργάνωση άρσης βαρών θα διεξαχθεί στην Ελλάδα

Κ. Ζέρβας: Η Θεσσαλονίκη διεκδικεί τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης δήλωσε ευτυχής αλλά και υπερήφανος για αυτή τη νέα διεκδίκηση