ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ
20-3-2021

ΑΕΚ-Ηρακλής 100-97

Το έχασε το παιχνίδι ο Ηρακλής μέσα από τα χέρια του

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η ΑΕΚ κατάφερε να κάμψει τον Ηρακλή στην παράταση και να κερδίσει με σκορ 100-97.

Ο Ηρακλής έχασε μέσα από τα χέρια του το ματς στην κανονική περίοδο όταν ..έβαλε βολή που έπρεπε να χάσει, ένα δευτερόλεπτο πριν την λήξη της κανονικής περιόδου.

Σε ένα παιχνίδι με εξέλιξη... θρίλερ, η ΑΕΚ παρέμεινε ζωντανή στην κανονική διάρκεια, φτάνοντας στη νίκη στην παράταση με σκορ 100-97.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστικό φινάλε. Με το σκορ στο 83-84, ύστερα από τρίποντο του Λάνγκφορντ που μείωσε τη διαφορά, ο Ηρακλής έβγαλε τις άμυνες. Στο 1'' πριν το τέλος, ο Ίμπανκς πήγε στις βολές. Είχε τη δυνατότητα να χάσει και τις δύο ή τουλάχιστον την δεύτερη και το ματς να τελειώσει. Έχασε την πρώτη και έβαλε τη δεύτερη. Το σκορ έγινε 83-85.

Στην επαναφορά όμως με τον Ματ Λοτζέσκι, η μπάλα πήγε μέσα στη ρακέτα, αλλά οι παίκτες του Ηρακλή έκαναν φάουλ στον Γιόνας Ματσιούλις, με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να μην πιστεύει στις αντιδράσεις των αθλητών του. Ο έμπειρος φόργουορντ ευστόχησε και στις δύο βολές (85-85), με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Η ΑΕΚ πλέον είχε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, με τον Μέικον με μακρινό σουτ στο 1'20'' πριν το τέλος να διαμορφώνει το 94-91 στο σκορ. Ο Ηρακλής όμως αντέδρασε με τον Χέιγκινς και ανέκτησε το προβάδισμα (94-95). Ο Λάνγκφορντ απάντησε με γκολ-φάουλ (97-95), ενώ ο Χέιγκινς ξανά στάθηκε ψύχραιμος στις βολές (97-97). Στα 2'' πριν το τέλος, με ένα απίθανο σουτ του Μέικον (που χτύπησε ταμπλό), η ΑΕΚ κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη με 100-97.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (κ.α.), 99-97

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 28 (6/9 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 3 (1), Χρυσικόπουλος 18 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαυροειδής 9 (3/4 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Μέικον 19 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ματσιούλις 9 (1), Μωραΐτης 9 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λοτζέσκι

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σαγκς 4, Καββαδάς 12 (3/5 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάνλαν 13 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Χάγκινς 32 (6/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 κλεψίματα), Ίμπανκς 12 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Σχίζας, Φίλλιος 3 (1), Βεργίνης 8 (2), Χάτσερ 8 (1), Σαρικόπουλος

Αξιολογήστε το άρθρο

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Η αθλητική δημοπρασία Sharing is Caring 2023 του Navarino Challenge ξεκίνησε

Η δράση στηρίζει 12 μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και φιλανθρωπικές πρωτοβουλίες

Navarino Challenge με τη στήριξη της Μοτοδυναμικής

Η διοργάνωση τιμά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Εμμανουήλ Καραλή

Πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων»

Κ. Ζέρβας: «Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού»

«Οι Πρώτοι των Πρώτων» βραβεύονται από τον Δήμο Θεσσαλονίκης

Θα βραβευτούν 55 αθλητές διαφόρων αθλημάτων που διέπρεψαν σε διεθνείς διοργανώσεις

Front Runners in Sports Management 5.0

Ερχεται στις 7-9 Δεκεμβρίου 2023

Με πλήρη φάκελο διεκδικεί η Θεσσαλονίκη τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Κ. Ζέρβας: «Θα είναι μια νίκη για την πόλη μας και όλους τους ανθρώπους του αθλητισμού»

Στη Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί το 2024 το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων - Κορασίδων

Mία ακόμη κορυφαία διεθνή διοργάνωση άρσης βαρών θα διεξαχθεί στην Ελλάδα

Κ. Ζέρβας: Η Θεσσαλονίκη διεκδικεί τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης δήλωσε ευτυχής αλλά και υπερήφανος για αυτή τη νέα διεκδίκηση