ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ
12-4-2021

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 1-1

Στραβοπάτημα για τον Δικέφαλο του Βορρά

Ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την 3η αγωνιστική των play offs της Super League Interwetten, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Ο Σβιντέρσκι άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό και ο Μουνάφο ισοφάρισε στο 65′.

Ο ΠΑΟΚ πλέον είναι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 51 βαθμούς μαζί με την ΑΕΚ, ενώ ο Αστέρας είναι έκτος με 44.

Το ματς είχε ενδιαφέρουσες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 5΄ο Σφιντέρσκι σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Παπαδόπουλος αποσόβησε το γκολ. Ακολούθησε στο 12΄ μια καλή ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν ο Ίνγκασον γύρισε την μπάλα στον Πασχαλάκη, εκείνος υπέπεσε σε γκάφα, καθώς η μπάλα του ξέφυγε, αλλά τελικά κατάφερε να την διώξει πάνω στην γραμμή.

Στο 22′ ο ΠΑΟΚ είχε οριζόντιο δοκάρι μετά από κεφαλιά του Σφιντέρσκι μετά από σέντρα του Τζόλη, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό (23′), σουτ του Τζόλη από πλάγια θέση, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Στην επανάληψη, δυνατό σουτ του Ριέρα στο 50΄ έφυγε άουτ. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 56′ με δυνατό σουτ του Σφιντέρσκι μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα βρήκε το δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Αστέρας κατάφερε να ανταποδώσει το τέρμα εννέα λεπτά αργότερα (65΄) με τον Μουνάφο από κοντά, μετά από αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο (78’ Μπελόκ), Τιλίκα (78’ Κρέσπι), Φερνάντεθ (16’ Ριέρα), Σίτο (67’ Ιγκλέσιας), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπαμπά, Κόστα, Σβαμπ (76’ Κρμέντσικ), Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (83’ Μουργκ), Τζόλης (58’ Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι.

Αξιολογήστε το άρθρο

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Η αθλητική δημοπρασία Sharing is Caring 2023 του Navarino Challenge ξεκίνησε

Η δράση στηρίζει 12 μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και φιλανθρωπικές πρωτοβουλίες

Navarino Challenge με τη στήριξη της Μοτοδυναμικής

Η διοργάνωση τιμά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Εμμανουήλ Καραλή

Πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων»

Κ. Ζέρβας: «Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού»

«Οι Πρώτοι των Πρώτων» βραβεύονται από τον Δήμο Θεσσαλονίκης

Θα βραβευτούν 55 αθλητές διαφόρων αθλημάτων που διέπρεψαν σε διεθνείς διοργανώσεις

Front Runners in Sports Management 5.0

Ερχεται στις 7-9 Δεκεμβρίου 2023

Με πλήρη φάκελο διεκδικεί η Θεσσαλονίκη τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Κ. Ζέρβας: «Θα είναι μια νίκη για την πόλη μας και όλους τους ανθρώπους του αθλητισμού»

Στη Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί το 2024 το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων - Κορασίδων

Mία ακόμη κορυφαία διεθνή διοργάνωση άρσης βαρών θα διεξαχθεί στην Ελλάδα

Κ. Ζέρβας: Η Θεσσαλονίκη διεκδικεί τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης δήλωσε ευτυχής αλλά και υπερήφανος για αυτή τη νέα διεκδίκηση