Top
gothess Home Page
follow
facebook twiter
8-3-2020

Οι υποψηφιότητες του 1ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Θερμαϊκού

5-11 Μαΐου 2020 στο Αμφιθέατρο ΚΑΠΠΑ 2000 στην Περαία

Οι υποψηφιότητες του 1ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Θερμαϊκού
fontsize
Ξεκινάει στις: Τρίτη 5 Μαΐου 2020

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του 1ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Θερμαϊκού! 21 ομάδες από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο έστειλαν τις παραστάσεις τους μέχρι την καταληκτική ημερομηνία 29/02/2020. Το πλήθος και η ποιότητα των συμμετοχών επιβεβαιώνουν ότι υπάρχει χώρος και ανάγκη μια τέτοια διοργάνωση στη Θεσσαλονίκη.

Στη δεύτερη φάση του Φεστιβάλ, η Προκριματική Επιτροπή, αποτελούμενη από ανθρώπους που εμπλέκονται άμεσα στα πολιτιστικά δρώμενα του Θερμαϊκού, θα επιλέξει τις 5 παραστάσεις που θα διαγωνιστούν στο Αμφιθέατρο ΚΑΠΠΑ 2000 στην Περαία, από τις 5 έως και τις 11 Μαΐου 2020. 

Καλή επιτυχία σε όλους!

Ακολουθεί η λίστα με τις υποψηφιότητες του 1ου ΠΦΕΘΘ:

01) Θεατρική Ομάδα Πολιτιστικού Συλλόγου Γερακαρούς – «Οι θαλασσιές οι χάντρες» (Γιάννης Δαλιανίδης)
02) Θεατρικό Εργαστήρι ΕΣΤΙΑΣ Νέας Σμύρνης «Κάρολος Κουν» – «Της Ελλάδας θεατρίνοι» (Συλλογικό)
03) Θεατρική Ομάδα «Διθύραμβος εξ' αμάξης» – «Άντε!» (Αφροδίτη Ιωάννου & Ιωάννα Κατσαρού)
04) Θεατρική Ομάδα ENTREMOSOTROS Ισραηλιτικής Κοινότητας Θεσσαλονίκης – «Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός» (Μιχάλης Ρέππας & Θανάσης Παπαθανασίου)
05) Θεατρική Ομάδα Συλλόγου Κιουταχειωτών-Μικρασιατών Φλώρινας «Ο Άγιος Μηνάς» – «Λωξάντρα» (Μαρία Ιορδανίδου)
06) Θεατρικό Εργαστήρι Πολιτιστικού Εξωραϊστικού Συλλόγου Καλαμαριάς «Η Κηφισιά» – «Γκόλφω For Ever» (Ντίνος Σπυρόπουλος)
07) Θεατρική Ομάδα «ΘΕΑΤΡΟΚΑΠΗΛΟΙ» Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης – «Συμπέθεροι απ’ τα Τίρανα» (Μιχάλης Ρέππας & Θανάσης Παπαθανασίου)
08) Θεατρική Ομάδα «Alter Ego» Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης – «Ποιος σκότωσε τον Ουίλιαμ;» (Λίλιαν Δημητρακοπούλου)
09) Θεατρική Ομάδα Φάρου Τυφλών Ελλάδος – «Φαύστα» (Μποστ)
10) Θεατρικός Όμιλος Πάφου – «Μην περιμένεις ποτέ το τελευταίο λεωφορείο» (Ειρήνη Παππά)
11) Θεατρική Ομάδα Μυγδονίας «Θεατροποινίτες» – «Ιστορίες Ανθρώπων» (Συλλογικό)
12) Θεατρική Ομάδα Πολιτιστικού Μορφωτικού Συλλόγου Φιλύρου – «Οίκος ενοχής» (διασκευή του έργου «Ράους» των Μιχάλη Ρέππα & Θανάση Παπαθανασίου)
13) Θεάτρου Περιπέτεια – «Εσωτερικαί ειδήσεις» (Μάριος Ποντίκας)
14) Θεατρική Ομάδα In Art – «Το μεγάλο μπέρδεμα» (Θανάσης Πέντσος)
15) Πειραματική Σκηνή Θεατρικών Εργαστηρίων «Μελίνα Μερκούρη» Δήμου Νεάπολης-Συκεών – «Φλαντρώ» (Παντελής Χορν)
16) Θεατρική Ομάδα Ενηλίκων Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής Μενεμένης «Θεατρολόγειον» – «Όποιος δουλεύει πάει μπροστά… με μέσο» (διασκευή του έργου «Η κόμισσα της φάμπρικας» των Κώστα Πρετεντέρη & Ασημάκη Γιαλαμά)
17) Θεατρική Ομάδα Πανελλήνιας Ένωσης Υπαλλήλων ΟΑΕΔ – «Ας ξαναβρούμε ο ένας τον άλλον» (Συλλογικό)
18) Θεατρική Ομάδας ΛΗΝΟΣ Εργαζομένων Γενικού Νοσοκομείου «Γεώργιος Παπανικολάου» – «Βότκα Μολότωφ» (Αντόν Τσέχωφ σε διασκευή Νηλ Σάιμον)
19) Θεατρική Σκηνή Βαρνάβα Δημοτικού Θεάτρου Μαραθώνα – «Ο Σέντζας» (Παντελής Χορν)
20) Θεατρική Ομάδα Άνω Λιοσίων «Υπερφωτισμένοι» – «Μετασεισμική ακολουθία ή Πώς την κάνουν οι Κινέζοι» (Γιάννης Γαλανόπουλος)
21) Πειραματική Σκηνή Θεατρικού Εργαστηρίου Σπερχειάδας-Μακρακώμης – «Καλή αντάμωση» (Γωγώ Ατζολετάκη)




ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου 2020 από τον Shahid Nadeem
Μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου 2020 από τον Shahid Nadeem

Τον κορυφαίο θεατρικό συγγραφέα του Πακιστάν

27-3-2020

«Η Εκδίκηση της Ηλίθιας» στο Θέατρο Αμαλία
«Η Εκδίκηση της Ηλίθιας» στο Θέατρο Αμαλία

Μόνο για δύο παραστάσεις

11-3-2020




«Tape» του Stephen Belber στο Θέατρο Αμαλία
«Tape» του Stephen Belber στο Θέατρο Αμαλία

Μόνο για τρεις παραστάσεις

4-3-2020

«Υπόγειο» του Ζουζέπ Μαρία Μπενέτ Ζουρνέτ
«Υπόγειο» του Ζουζέπ Μαρία Μπενέτ Ζουρνέτ

Για τρεις μόνο παραστάσεις στο Θέατρο Σοφούλη

1-3-2020



«Τάρτα ροδάκινο» σε σκηνοθεσία Μανώλη Ιωνά
«Τάρτα ροδάκινο» σε σκηνοθεσία Μανώλη Ιωνά

Στο Θέατρο Αμαλία μόνο για δύο παραστάσεις

1-3-2020


goTHESS

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ