Σπορ
6/7/2002

1987: Το "θαύμα" του ελληνικού μπάσκετ

We are the Champions my friend

101-103. To σκορ είναι τελικό. Ο αγώνας έχει λήξει και τίποτα δεν μπορεί να το ανατρέψει. Ο κόσμος στις κερκίδες κλαιει. Ο κόσμος που παρακολουθεί τις σκηνές από την τηλεόραση παραληρεί. Ελλάς, Ελλάς ακούγεται παντού. Οι ρώσοι παίκτες δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι ο αγώνας τελείωσε και δεν είναι αυτοί που κέρδισαν. Λίγα δευτερόλεπτα πριν, ο Καμπούρης έκανε δέκα εκατομμύρια έλληνες να κρατούν την αναπνοή τους. Ο συνήθως άστοχος από την γραμμή των βολών ήρωας της εθνικής , έστελνε την μπάλα στο "πλεκτό" και την ελληνική ομάδα στα σύννεφα. Ναι , η εθνική ομάδα μπάσκετ είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Από την αρχή του αγώνα οι δυο ομάδες προσπάθησαν η μία να εξουδετερώσει τα ατού της άλλης. Ξεκίνησαν με "μαν του μαν" στην άμυνα με τον Σαρούνας Μαρτσιουλιόνις "βδέλλα" πάνω στον Νίκο Γκάλη. Η ελληνική ομάδα όμως κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και στο 5ο λεπτό το σκορ είναι 9-8 υπέρ της εθνικής μας. 'Ετσι συνεχίστηκαν και τα επόμενα λεπτά με αποτέλεσμα η εθνική να προηγείται σταθερά. Στο 9ο όμως λεπτό ο Γιαννάκης χρεώνεται με το τρίτο φάουλ. Αμέσως ο Γιάννης Πολίτης περνάει στον αγώνα τον Ιωάννου. Το 12ο λεπτό βρίσκει την εθνική να προηγείται με 27-19. Ο προπονητής της Σοβιετικής ομάδας δίνει εντολή στον Χομίτσιους να αναλάβει τον Γκάλη. Ο Γιοβάισα με ένα τρίποντο μειώνει την διαφορά σε 27-22 και αναπτερώνει το ηθικό των Σοβιετικών αλλά για λίγο! Ο μαγικός Γκάλης παίρνει την μπάλα και ορμάει στο καλάθι των Σοβιετικών. Ο γιγαντόσωμος Παγκράτεκιν σηκώνεται να τον σταματήσει αλλά ο Νίκος με διπλό σπάσιμο της μέσης του στον αέρα τον προσπερνά και όταν ο Σοβιετικός παίκτης πέφτει στο έδαφος , ο ιπτάμενος Γκάλης αφήνει την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι! Ο κόσμος στις κερκίδες δεν πιστεύει στα μάτια του. Ξεσηκώνονται όλοι. Οι Σοβιετικοί καταλαβαίνουν πλέον πως αυτός ο αγώνας δεν θα είναι καθόλου εύκολος. Στα επόμενα λεπτά κάποια λάθη της ελληνικής ομάδας είχαν σαν αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στο σκορ και να γίνει στο 19ο λεπτό 37-36. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Τσατσένκο "κατεβάζει" άθελά του το βαρύ χέρι του πάνω στον Παναγιώτη Γιαννάκη ο οποίος σωριάζεται στο δάπεδο. Αμέσως όμως σηκώνεται -μια στιγμή τραγική και κωμική ταυτόχρονα- να βλέπεις το τεράστιο χέρι του Σοβιετικού να ρίχνει κάτω τον "μαέστρο" του ελληνικού συγκροτήματος. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρίσκει την εθνική να προηγείται με σκορ 42-41.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους βρίσκει τον Μαρτσουλιόνις και πάλι προσωπικό φρουρό του Γκάλη ο οποίος όμως δεν καταλαβαίνει τίποτα και εξακολουθεί να σκοράρει πονοκεφαλιάζοντας τον αντίπαλο προπονητή. Σε αυτό το σημείο όμως η ελληνική ομάδα επιτρέπει στους Σοβιετικούς να πλησιάσουν στο σκορ εξαιτίας λάθος επιλογών στην επίθεση με αποτέλεσμα οι Σοβιετικοί να περάσουν μπροστά στο σκορ στο 28ο λεπτό με 59-63. 'Ενα τρίποντο του Βάλτερς ανεβάζει την διαφορά σε 61-69 ενώ ο κόσμος στις κερκίδες παγώνει. Στο 31' ο Γιαννάκης κάνει το τέταρτο φάουλ και στο επόμενο λεπτό διακόπτεται ο αγώνας εξαιτίας λιποθυμίας του κομισάριου του αγώνα Τάρνερ. Ο αγώνας ξεκινάει πάλι και ο Φάνης Χριστοδούλου με ένα εκπληκτικό τρίποντο κάνει το σκόρ 66-71. Οι ελπίδες αναπτερώνονται ακόμη περισσότερο όταν στο 34' αποχωρεί με 5ο φάουλ ο "βομβαρδιστής" της Σοβιετικής ομάδας Σαρούνας Μαρτσουλιόνις. Τα επόμενα λεπτά ανήκουν στον Γιαννάκη που με συνεχόμενους πόντους μειώνει το σκορ σε 74-77. Ο κόσμος ξεσηκώνεται και πάλι αλλά οι Σοβιετικοί αυξάνουν την διαφορά σε 74-82 μόλις 3 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Είναι η στιγμή που ο γίγαντας Νίκος Γκάλης παίρνει το παιχνίδι στα χέρια του. Ο παίκτης που σπάνια προτιμάει την γραμμή των 6,25 κεραυνοβολεί με τρίποντο το αντίπαλο καλάθι και βάζει και πάλι την εθνική στο παιχνίδι. Μεγάλο πλήγμα για την Ελληνική ομάδα σε αυτό το σημείο είναι η αποχώρηση με 5 φάουλ του Παναγιώτη Φασούλα. Οι Σοβιετικοί απαντούν και το σκορ γίνεται 80-86 αλλά ο Ιωάννου με τρίποντο κρατάει την διαφορά σταθερή. Ακολουθεί η αποχώρηση με 5ο φάουλ του Γιαννάκη και οι Σοβιετικοί αυξάνουν σε 85-89. Και πάλι ο Γκάλης πετυχαίνει καλάθι και μειώνει ενώ ένα καθοριστικό κλέψιμο της μπάλας επιτρέπει στην Ελληνική ομάδα να εκτελέσει δύο προσωπικές βολές με τον Ανδρίτσο. Οι βολές είναι εύστοχες και το σκορ γίνεται 89-89. Η λήξη του κανονικού αγώνα βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες!

Η παράταση που ακολουθεί είναι συγκλονιστική. Οι Σοβιετικοί διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ έως την στιγμή που ο Νίκος Γκάλης με ένα φανταστικό καλάθι φέρνει την εθνική να προηγείται με 101-98. Την κρίσιμη διαφορά των τριών πόντων καταρρίπτει ο Γιοβάισα με τρίποντο. Ισοπαλία. Στην επίθεση που ακολουθεί ο Ιωάννου αστοχεί αλλά ο Αργύρης Καμπούρης κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ. Ο χρόνος που απομένει για την λήξη είναι μόλις 4 δευτερόλεπτα. Ο Αργύρης κατευθύνεται στην γραμμή των ελευθέρων βολών ενώ οι καρδιές όλων είναι έτοιμες να σπάσουν. Ο Καμπούρης εκτελεί τις βολές ενώ ταυτόχρονα "εκτελεί" και τους Σοβιετικούς αφού οι βολές είναι εύστοχες. Το ταμπλό γράφει 103-101. Η Ελλάδα είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης!