ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ
25-8-2019

Euro 2019: Η Ελλάδα 3-1 την Φινλανδία

Μόνο με θαύμα χάνει την παρουσία της στους 16

Η Εθνική ομάδα με μια ακόμη μεστή εμφάνιση νίκησε 3-1 σετ (26-24, 15-25, 25-21, 27-25) την Φινλανδία και πλέον μόνο με θαύμα χάνει την παρουσία της στις 16 καλύτερες ομάδες του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η «γαλανόλευκη» πήρε το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο στη διοργάνωση με τις Βασιλαντωνάκη και Στράντζαλη να κερδίζουν τους 49 από τους 59 πόντους στην επίθεση.

Η ομάδα του Ναράνχο ακόμη και όταν έκανε ένα κακό δεύτερο σετ (πρόβλημα στην υποδοχή) είχε την υπομονή και την συγκέντρωση για να γυρίσει και να πάρει το ματς. Καθοριστική η συμβολή του Ισπανού κόουτς ο οποίος στο τρίτο σετ έριξε στο ματς πασέρ την Παπαφωτίου που άλλαξε το ρυθμό και την Καλαντάτζε που βοήθησε στο μπλοκ. Η Εθνική μπορεί να είχε χειρότερα στατιστικά από την Φινλανδία ωστόσο είχε καρδιά, ψυχή και πείσμα, στοιχεία που της έδωσαν τη νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση.

Ανατροπή..

Το πρώτο σετ είχε σενάριο χίτσκοκ. Η Εθνική έχοντας πρόβλημα στην υποδοχή (δέχθηκε 3 άσσους) και χωρίς δύσκολο σερβίς κυνηγούσε διαρκώς την Φινλανδία στο σκορ. Ο Ναράνχο βλέποντας στο 8-12 την Βλαχάκη να έχει πρόβλημα στην πίσω ζώνη έριξε στο ματς την Μερτέκη. Η Φινλανδία αύξησε τη διαφορά στους 5 πόντους (19-14) με την Εθνική να βρίσκει λύσεις επιθετικά μόνο από τις Βασιλαντωνάκη (9π.) και Στράντζαλη (8π.).  Η Εθνική βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 23-19. Στο σερβίς πήγε η Μερτέκη με καλό σερβίς που δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή της Φινλανδίας η Εθνική έγραψε σερί 5-0 για να φθάσει στο σετ μπολ. Η Φινλανδία ισοφάρισε με λάθος σερβίς της Μερτέκη, η Στράντζαλη έγραψε το 25-24 και η Λαμπρούση με άσσο το 26-24 για το ελληνικό 1-0 στα σετ.

Πρόβλημα στην υποδοχή..

Το δεύτερο σετ τελείωσε πριν καν …ξεκινήσει για την ελληνική ομάδα. Η Φινλανδία προηγήθηκε 4-2 και με σέρβερ την Πόρχονεν διέλυσε την υποδοχή της Ελλάδας (λάθη Μερτέκη) με το σκορ να εκτινάσσεται στους 9 πόντους (11-2) και την Εθνική να μην μπορεί να επιστρέψει στο σετ. Τα λάθη στην υποδοχή (δεχθήκαμε 6 άσσους) δεν σταμάτησαν, η Εθνική δεν είχε ρυθμό και η Φινλανδία με καλό μπλοκ (5 σύνολο στο σετ) έφθασε στο επιβλητικό 25-15 ισοφαρίζοντας τα σετ σε 1-1. Ο Ναράνχο στο 6-17 αντικατέστησε Χριστοδούλου (Παπαφωτίου) και Βασιλαντωνάκη (Οικονομίδου) και στο 11-20 την Λαμπρούση (Καλαντάτζε) προκειμένου να τις έχει πιο φρέσκιες στη συνέχεια.

Βασιλαντωνάκη

Στο τρίτο σετ ο Ναράνχο ξεκίνησε με δύο αλλαγές στην πάσα (Παπαφωτίου αντί Χριστοδούλου) και στο κέντρο (Καλαντάτζε αντί Εμμανουηλίδου). Τα προβλήματα του δεύτερου σετ στην υποδοχή μειώθηκαν για την Εθνική η οποία όμως και πάλι βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ με 11-9. Σε εκείνο το σημείο η Βασιλαντωνάκη από θέση σερβίς έκανε τη διαφορά. Από το 9-11 πήγαμε στο 15-11 με την διαγώνια της Εθνικής να χαλάει την υποδοχή της Φινλανδίας που άρχισε να πιέζεται και να κάνει λάθη με την «γαλανόλευκη» να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (19-14). Η Φινλανδία μας έφθασε σε απόσταση δύο πόντων (19-17) αλλά με την Βασιλαντωνάκη να μην χάνει επίθεση η Εθνική έφθασε πρώτη σε 4 σετ μπολ (24-20). Το σετ πέρασε σε «γαλανόλευκα» χέρια από τον …πάγκο. Στο 24-21 η Βασιλαντωνάκη σύμφωνα με τους διαιτητές κάρφωσε άουτ, η ελληνική ομάδα ζήτησε βίντεο ρέφερι και δικαιώθηκε για το 25-21.  Η Βασιλαντωνάκη τελείωσε το σετ με 8 πόντους, η Φινλανδία έκανε 10 λάθη και η Παπαφωτίου ισορρόπησε το παιχνίδι της Εθνικής.

Το φιλί της ζωής..

Το τέταρτο σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Βασιλαντωνάκη και Στράντζαλη είχαν το επιθετικό πρόσταγμα της Εθνικής που προηγήθηκε 21-18 και έδειχνε να έχει τον έλεγχο. Η Φινλανδία όμως βρήκε τρόπο και πάλι από το σερβίς για να τρέξει σερί 3-0 και να ισοφαρίσει σε 21-21. Μάλιστα με άσσο πάνω στην Στράντζαλη προηγήθηκε με 23-22. Η ακραία της Εθνικής ισοφάρισε με την Φινλανδία να έχει δύο σετ μπολ (23-24, 24-25). Η Βασιλαντωνάκη με επίθεση έβαλε και πάλι την Εθνική μπροστά με 26-25 με την Βλαχάκη να δίνει το φιλί της ζωής και τις Ελληνίδες να πανηγυρίζουν τη νίκη με 3-1.
Αξιολογήστε το άρθρο

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Η αθλητική δημοπρασία Sharing is Caring 2023 του Navarino Challenge ξεκίνησε

Η δράση στηρίζει 12 μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και φιλανθρωπικές πρωτοβουλίες

Navarino Challenge με τη στήριξη της Μοτοδυναμικής

Η διοργάνωση τιμά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τον Εμμανουήλ Καραλή

Πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων»

Κ. Ζέρβας: «Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού»

«Οι Πρώτοι των Πρώτων» βραβεύονται από τον Δήμο Θεσσαλονίκης

Θα βραβευτούν 55 αθλητές διαφόρων αθλημάτων που διέπρεψαν σε διεθνείς διοργανώσεις

Front Runners in Sports Management 5.0

Ερχεται στις 7-9 Δεκεμβρίου 2023

Με πλήρη φάκελο διεκδικεί η Θεσσαλονίκη τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Κ. Ζέρβας: «Θα είναι μια νίκη για την πόλη μας και όλους τους ανθρώπους του αθλητισμού»

Στη Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί το 2024 το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων - Κορασίδων

Mία ακόμη κορυφαία διεθνή διοργάνωση άρσης βαρών θα διεξαχθεί στην Ελλάδα

Κ. Ζέρβας: Η Θεσσαλονίκη διεκδικεί τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024

Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης δήλωσε ευτυχής αλλά και υπερήφανος για αυτή τη νέα διεκδίκηση