ΝΕΑ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ
7-11-2020

Συνεχίζεται σήμερα Σάββατο το πρωτάθλημα της Super League με δύο παιχνίδια

Σε Γιάννενα και ΑΘήνα

Με δύο αγώνες συνεχίζεται σήμερα Σάββατο το πρωτάθλημα της Super League. Στις 5 το απόγευμα, ο ΠΑΣ Γιάννενα υποδέχεται τον Παναιτωλικό ενώ στις 19.00 ο Παναθηναϊκός θα αναμετρηθεί με τον Ατρόμητο.

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός

Για δεύτερη φορά σε τέσσερις μέρες ο ΠΑΣ Γιάννινα παίζει στο γήπεδό του, καθώς την Τετάρτη υποδέχτηκε την ΑΕΛ και γνώρισε την ήττα. Δεν θα ήθελε να δώσει την ευκαιρία και στον Παναιτωλικό να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στη σεζόν. Η ομάδα του Αγρινίου είναι η μία από τις δύο πλέον ομάδες που δεν έχουν ακόμα νίκη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα
Και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του ΠΑΣ Γιάννινα, νίκησε ο φιλοξενούμενος! Ο ΠΑΣ νίκησε εκτός έδρας Απόλλωνα και Ατρόμητο, ενώ έχασε εντός από ΑΕΚ και ΑΕΛ.

Έχει προηγηθεί σε έξι από τα επτά παιχνίδια του, μόνο με την ΑΕΚ δέχτηκε πρώτος γκολ, αλλά κέρδισε μόνο τα δύο από αυτά. Έχει χάσει δέκα βαθμούς σε παιχνίδια που προηγήθηκε, τους περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα. Έχασε με ανατροπή από Βόλο και ΑΕΛ, ενώ ισοφαρίστηκε από Ολυμπιακό και Άρη.

Δεν έχει ισοπαλία στα πέντε τελευταία, αφού έφερε ισοπαλία στα δύο πρώτα.

Έχει πετύχει επτά από τα εννέα γκολ του στο πρώτο ημίχρονο. Έχει δεχτεί ένα από τα εννέα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αυτό από την ΑΕΚ.

Ο Παναιτωλικός
Ακόμα δεν έχει κερδίσει ο Παναιτωλικός στα επτά πρώτα του παιχνίδια. Έξι με το Μάκη Χάβο στον πάγκο και ένα με τον Λουτσιάνο, μετά την απομάκρυνση του πρώτου.

Πέρσι ο Παναιτωλικός δεν είχε νίκη στα 15 πρώτα παιχνίδια του.

Έχει πετύχει τρία γκολ στη σεζόν, αλλά κανένα με τη μπάλα σε κίνηση! Δύο με πέναλτι, από τον Μάζουρεκ και τον Αριγίμπι, και ένα με χτύπημα φάουλ από τον Αριγίμπι.

Εκτός έδρας έχει παίξει τέσσερα παιχνίδια, σκοράροντας μόνο στο πρώτο από αυτά, στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ.

Παναθηναϊκός - Ατρόμητος

Προερχόμενος από τις δύο πρώτες του νίκες, ο Παναθηναϊκός θα επιδιώξει την τρίτη σε διάστημα οκτώ ημερών. Υποδέχεται τον Ατρόμητο Αθηνών, που με την ήττα του από τον ΠΑΣ Γιάννινα μετρίασε τις εντυπώσεις των προηγούμενων εμφανίσεών του.

Ο Παναθηναϊκός
Την τελευταία μέρα του Οκτώβρη ο Παναθηναϊκός κατάφερε την πρώτη νίκη του και τώρα επιδιώκει την τρίτη στην σειρά, αφού μεσοβδόμαδα επικράτησε και του Απόλλωνα.

Οι «πράσινοι» είναι αήττητοι στα τέσσερα τελευταία, από τότε που έφυγε ο Ντάνι Πογιάτος. Τα τρία τελευταία με τον Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο.
Δεν δέχτηκε γκολ στα δύο τελευταία, ενώ είχε δεχτεί και στα πέντε πρώτα.

Δεν έχει κερδίσει τρία παιχνίδια στη σειρά, από τον περασμένο Φεβρουάριο, όταν είχε κάνει πέντε νίκες στη σειρά.

Είναι ο χιλιοστός εντός έδρας αγώνας του Παναθηναϊκού στην ιστορία του στην Α’ Εθνική/Super League.

Ο Ατρόμητος
Γνώρισε την ήττα στην έδρα του από τον ΠΑΣ Γιάννινα, αφού είχε κερδίσει τα δύο προηγούμενα στο Περιστέρι. Έχει χάσει δύο από τα τρία τελευταία.

Εκτός έδρας πήρε ισοπαλία από ΠΑΟΚ και ΟΦΗ, ενώ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό.

Έχει σχεδόν δύο χρόνια να κερδίσει σε έδρα ομάδας του Λεκανοπέδιου. Η τελευταία ήταν στις 11 Νοεμβρίου 2018, 2-0 την ΑΕΚ στο «Σπύρος Λούης».

Δεν είχε δεχτεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο, μέχρι το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα, όπου δέχτηκε το πρώτο. Έχει δεχτεί άλλα δέκα στο δεύτερο ημίχρονο.